A Picasa megszüntetése többünket kellemetlenül érintett, jómagam elátkoztam érte a Google-t. Ami a fotóalbumokból megmaradt és amit a szolgáltató helyette alkotott, számomra használhatatlan. Sokkal rosszabb, mint az elődje volt, amely hosszú évek alatt kialakított, átgondolt és jól használható felületet kínált.
Elhatároztam, hogy elköltöztetem sok éve gyűjtögetett fotóalbumaimat valahova máshová.
Igen ám, de hová? Sok ingyenes fotótár létezik az interneten, sőt a felhőalapú szolgáltatásokkal ezek köre tovább is bővült, mégsem volt könnyű olyan tárhelyet találni, amely megfelelt az igényeimnek.
Végül azért sikerült: a megoldás a Zonerama lett (zonerama.com), amely megfelelő felületet mellett korlátlan tárhelyet kínál.
Mielőtt továbbmennék, essék néhány szó a fotósok által kedvelt olyan oldalakról, amelyek nem egyszerűen csak fotótárként működnek, hanem többet is nyújtanak: felületet az egymással történő kommunikációhoz, a fotók értékeléséhez stb. Ilyenek pl. a Flickr vagy az 500px. Nekem is van saját oldalam a Flickr-en, de azt másra használom. Oda csak válogatott képeket töltök fel, míg a Picasa albumaiba családi és emlékképek tömegét, amelyeket ismerőseimmel, családtagjaimmal is folyamatosan megosztok évek óta. Ezekhez kerestem megfelelő felületet a Picasa kiesése után. (Az már csak mellékes kérdés, hogy a tiszafoto-gyűjteményt is áthoztam, egy külön oldalra.)
Előrebocsátom, nem szeretnék vitát provokálni: akinek megfelel a Google fotótára, használja nyugodtan azt. Ez a bejegyzés azoknak szól, akik hozzám hasonlóan más megoldást szeretnének találni.
Nézzük meg, mit ajánl a Zonerama (csak a legfontosabb funkciókat kiemelve). Elsőre talán ijesztően soknak fog tűnni, pedig valójában nem bonyolult, sőt sok funkció magától értetődő.
1./ Regisztráció
A szolgáltatás természetesen csak regisztráció után vehető igénybe. Regisztrálni a jobb fölső sarokban kék alapon kiemelt "Create Account" menüpontban lehet.
A rendszer kér egy e-mailcímet, amire elküld egy aktivációs kódot: ezzel lehet elindítani a tényleges regisztrációt.
A rendszer kér egy e-mailcímet, amire elküld egy aktivációs kódot: ezzel lehet elindítani a tényleges regisztrációt.
Első alkalommal az alábbiakat kell beállítanunk (amelyeket később akár meg is változtathatunk):
- galériánk neve (pl. fotoim)
- galériánk internetes címe - itt rögtön felajánlja a galérianévvel kezdődő címet (fotoim.zonerama.com), de ezt átírhatjuk bármi másra (pl. valami.zonerama.com)
- jelszó
Nem egy esetben az oldal cseh nyelven jelenik meg, de ne ijedjünk meg, a lap alján lehetőségünk van nyelvet váltani, csak kattintsunk a Ćestina feliratra és válasszuk ki a nekünk kedves nyelvet (magyarul sajnos nem tud).
Mivel én az angol változatot használom, ezért itt csak annak menürendszerével és használatával foglalkozom.
Amikor belépünk az oldalunkra, gyakran egy idegen fotókból álló összeállítással kedveskedik nekünk a Zonerama. Ne essünk kétségbe, koppintsunk a My Photos feliratra és máris megjelennek saját albumaink.
2./ Menürendszer
A fejlécen lévő menüpontokból a következő elemek érdekesek számunkra:
a./ Jobb fölső sáv
- My Photos - fotóim (rákattintva láthatóvá válnak az Albumok)
- kis harang - értesítések, amiket a rendszer küld nekünk
- kis profilkép - beállítások
- Upload Photos - képfeltöltés
Az első bejelentkezéskor csak ez a sor látható, de a My Photos-ra rákattintva előtűnik a teljes fejléc.
Profilképünk helyén ekkor még csak egy fantomkép látszik, ha erre rákattintunk, akkor további lehetőségek bukkannak elő:
- My Photos - fotóim
- Mobil Photos - mobilfotók
- Zonerama Settings - itt beállíthatunk pár dolgot, a legfontosabb talán az utolsó tétel, amit bejelölve engedélyezzük az oldal nyilvános megjelenését az interneten.
- Zoner Account Settings - ebben különböző programokat, szolgáltatásokat ajánl fel a Zonerama. A felugró oldal jobb felső sarkában lévő kis kerékikonra kattintva a Settings menüponton belül - utolsó tétel - tudjuk a regisztrációnkat törölni!
- Log Out - kilépés
b./ Jobboldali középső sáv
Itt látható egy ceruza, ami a következő lehetőségeket rejti:
- Change Profile Photo - itt feltölthetjük ill. megváltoztathatjuk saját profilfotónkat, ami a menüsáv tetején kicsi és balközépen nagyobb méretben is megjelenik
- Change gallery name - galériánk nevét változtathatjuk meg
- Change gallery address - a .zonerama.com előtt álló internetes címet változtathatjuk meg (pl. valami1.zonerama.com-ról valami2.zonerama.com-ra)
- Change Gallery Description - leírást adhatunk az oldalunkról, pl. bemutatkozószövegünket is ide írhatjuk
- Change Cover Photos - itt kiválaszthatjuk azokat a képeket, amelyek a fejléc sávja alatt jelennek meg slideshow (diavetítés) formájában. Többféle lehetőség közül is választhatunk (kiválasztottak, legújabbak, leglátogatottabbak, véletlenszerűek, stb). Ha a legalsó (Do Not Show) lehetőséget választjuk, akkor ilyen bemutató fotósáv nem jelenik meg az oldalunkon (nálam ilyen pl. nincs). Választásunkat a Save gomb megnyomásával véglegesíthetjük.
Ez az utolsó két menüpont önállóan is feltűnik később a menüsáv közepén, felajánlva a változtatásokat. Ám csak akkor láthatók, ha jelszóval beléptünk az oldalra, a külső nézelődőknek nem jelennek meg.
Jegyezzük meg, hogy a ceruza mindig valami lehetőséget rejt számunkra a változtatásra.
Jegyezzük meg, hogy a ceruza mindig valami lehetőséget rejt számunkra a változtatásra.
c./ Baloldali középső sáv
Ezen a részen - nagyobb méretű profilképünk mellett - csak tájékoztató adatok vannak a következő sorrendben:
- albumok száma - fotók száma - látogatások száma - az oldalt követők száma
d./ Baloldali alsó sáv
Ezen a részen láthatók az Főalbumok ikonjai, alattuk pedig a lenyíló menük. Azért hívom őket Főalbumnak (angolul csak Album), mert ezek alá létrehozhatók önálló Albumok is (pl. Tájképek, Portrék stb), ezért a magyarázatban célszerűnek látom megkülönböztetni őket, hogy világos legyen, melyikről beszélek.
Alapállapotban az alábbi Főalbumok jelennek meg:
- Public Albums - Nyilvános Albumok
- Hidden Albums - Rejtett Albumok (csak a tulajdonos látja bejelentkezés után)
- + Új Főalbumokat lehet hozzáadni a jelenlegiekhez.
A Főalbumok neve mellett egy-egy ceruza látható (ha mégsem, akkor csak a Főalbum neve fölé kell helyezni az egérmutatót), amelyek az alábbi lehetőségeket ajánlják fel:
- Rename Foder - a Főalbum nevének megváltoztatása (pl. Public Albumról valami másra)
- Change Folder Security - ki-bekapcsolókkal kiválasztható, hogy az album rejtett legyen-e (Hidden from List) vagy csak jelszóval lehessen hozzáférni (Required Password)
- Change Order - a menüsávban szereplő Főalbumok megjelenési sorrendjét lehet beállítani
- Delete Folder - az adott Főalbumot (és vele az összes benne szereplő Albumot és fotót) törli (biztonsági rákérdezés után)
3./ Fotók feltöltése
Az Albumborító négyzetének jobb felső részére mutatva az egérrel megjelenik a már megszokott ceruzaszimbólum, amiről tudjuk, hogy mindig egy menüt tartalmaz:
A fentiek folytatásában eldönthetjük, hogyan kívánjuk sorba rakni az Albumokat a Főalbumon belül:
vagy egyszerűen csak:
Vegyük őket sorra balról jobbra:
Az egyik legfontosabb dolog: hogyan tölthetjük fel a fotóinkat és hogyan rendezhetjük őket különböző albumokba? Ezt sokféleképpen megtehetjük, én az alábbi munkamenetet ajánlom.
Válasszuk ki a Public Albumot vagy a Hidden Albumot. Ha nem ezekbe kívánjuk a fotóinkat helyezni, akkor válasszuk a + jelet, és nyissunk egy új Főalbumot.
Ha kiválasztottuk a Főalbumot, akkor kattintsunk a jobb fölső, kék mezőben lévő Upload Photos feliratra. A megjelenő felugró oldalra vonszoljuk át a fotóinkat vagy kattintsunk a Choose photos to upload feliratra és úgy válogassunk fotóink közül (egyszerre több fotó is feltölthető, ha a CTRL gombot nyomva tartjuk). Ha ezzel megvagyunk, akkor a jobb fölső sarokban kiválaszthatjuk azt az Albumot (a Főalbumon belül), ahová fel szeretnénk tölteni a képeket, vagy ha úgy szeretnénk, új Albumot is nyithatunk.
Ezen oldalon (a felső részén lévő ikonokkal) lehetőségünk van letölteni a Zoner Photo Studió Windowsos vagy mobilos alkalmazását, illetve beimportálhatunk képeket, sőt teljes albumokat Picasa-képtárunkból is! Így gyakorlatilag egy gombnyomással áthozhatjuk összes képünket az új felületre (ami a régi helyről sem törlődik)!
Még mindig ugyanebben az ablakban ki-bekapcsolók útján megválaszthatjuk a feltöltendő fotókra vonatkozó biztonsági beállításokat:
- Prevent Downloding - megtiltjuk a képek letöltését
- Required Password - csak jelszóval nézhetők meg a képek
- Add Watermark - vízjelezzük a képeket
A feltöltést és a beállításokat a Save gomb megnyomásával véglegesíthetjük.
4./ Az Albumok kezelése
Ha már megvannak a Főalbumok, bennük a saját szempontjaink szerint elkészített Albumokba rendezett fotóinkkal, akkor további beállításokat végezhetünk, hogy szebbé és rendezettebbé tegyük az oldalunkat.
Egy képekkel feltöltött oldal nagyjából így néz ki:
Ha jobban megnézzük, látható, hogy létrehoztam egy Fotók nevű Főalbumot, és azon belül helyeztem el Albumjaimat: 2016 - Gyerekfotók, 2016 - Dubrovnik stb néven. Az albumok neve alatt láthatók az alábbi információk:
- az Albumban lévő fotók készítésének időpontja
- az Albumban lévő képek száma
- az Album megtekintéseinek száma
Az Albumborító négyzetének jobb felső részére mutatva az egérrel megjelenik a már megszokott ceruzaszimbólum, amiről tudjuk, hogy mindig egy menüt tartalmaz:
- Rename Album - az Album átnevezése
- Edit Album Description - az Album leírásának szerkesztése (ami akkor jelenik meg, ha az Albumot megnyitottuk és látjuk a benne lévő képeket)
- Move Album - az Album áthelyezése (másik Főalbumba)
- Change Album Security - egyedileg beállíthatók 3. pontban ismertetett biztonsági beállítások az egész Albumra vonatkozóan
- Change Album URL - az Album URL-ének megváltoztatása
- Synchronize with Facebook - szinkronizálás a Facebookkal
- Delete Album - az Album teljes törlése
A fentiek folytatásában eldönthetjük, hogyan kívánjuk sorba rakni az Albumokat a Főalbumon belül:
- név szerint
- létrehozás dátuma szerint
- az utolsó módosítás szerint
- kézileg
vagy egyszerűen csak:
- a legújabbak elől
- a legrégebbiek elől
Az Albumborító öt fotót tartalmaz. A legnagyobbat hívjuk főképnek, a többit borítóképnek (csak azért adok nevet nekik, hogy a későbbiekben hivatkozni tudjak rájuk).
Ha belenézünk egy Album borítója alá (rákattintunk), akkor ilyesmit látunk:
Minden egyes képnél a már megszokott módon előhívhatunk egy újabb menüt: csak a kép jobb sarka fölé kell állnunk és a ceruzára kattintva előtűnnek az adott képre vonatkozó lehetőségek:
- Add to Cover Photos - kiválasztás borítóképnek
- Set as album cover - kiválasztás főképnek
- Delete photo - a fotó törlése
Bevallom, ez a kiválasztás nekem nem mindig működik. A főkép igen, de borítóképnek mindig az utoljára feltöltött négy fotó jelenik meg, hiába válaszok mást. Valamit nyilván elrontottam, de még nem jöttem rá, hogy mi az.
Az Albumból bármikor vissza lehet térni a Főalbumba, csak rá kell pöttyinteni a nagy profilkép előtti, balra mutató nyílra.
Ha már benn állunk egy Albumban, akkor a fejléc jobb oldalán lévő ceruza egy már ismert menüt hoz elő: ennek segítségével tudjuk az Album egyes jellemzőt kezelni (átnevezés stb) ill. a képeit sorba rakni a korábban ismertetett módon.
Maradjunk még egy kicsit az Albumban és kattintsuk rá egy fotóra, mert ott is találunk még lehetőségeket!
Ha már benn állunk egy Albumban, akkor a fejléc jobb oldalán lévő ceruza egy már ismert menüt hoz elő: ennek segítségével tudjuk az Album egyes jellemzőt kezelni (átnevezés stb) ill. a képeit sorba rakni a korábban ismertetett módon.
Maradjunk még egy kicsit az Albumban és kattintsuk rá egy fotóra, mert ott is találunk még lehetőségeket!
5./ Fotók kezelése
A bal alsó sarokban tájékoztató információk vannak (illetve a balra mutató nyílra kattintva visszatérhetünk az Albumok listájához), az izgalmas részek viszont a jobb alsó sarokban rejtőznek.
Vegyük őket sorra balról jobbra:
- megosztás
- letöltés (mindig jelzi előre, hogy mekkora helyre van szükség)
- képaláírás
- fotóinfók: rákattintva megjelenik az exif néhány fontos adata
- három függőleges pont előbukkanó menüpontjai: - automatikus lejátszás - a kép tetején megjelenő gyorsbillentyűk megjelenítése - háttér átlátszóságának megszüntetése
A fotók között természetesen jobbra-balra is lehet lapozni.
A fenti lehetőségek egy része akkor is megjelenik a kép alatt, ha csak látogatóként vagyunk jelen az oldalon, de a szerkesztési funkciók értelemszerűen nem láthatók (képaláírás).
A fenti lehetőségek egy része akkor is megjelenik a kép alatt, ha csak látogatóként vagyunk jelen az oldalon, de a szerkesztési funkciók értelemszerűen nem láthatók (képaláírás).
------------------------------------------------------------------------------
Erre szokták mondani: akinek ennyi jó kevés...
Pedig ennyi lehetőség mellett is van hiányossága a felületnek: nekem például hiányzik az albumokon belüli csoportos képvonszolás lehetősége, amit a Picasa jól megoldott. Így ha több képet is át szeretnék helyezni az albumon belül (egyedileg megváltoztatni a sorrendjüket), akkor bizony darabonként kell áthuzigálni mindegyiket a tervezett helyére, ami elég macerás - de gyakorlatilag ennyi az összes hiányosság, amit találtam!
Ennyivel pedig meg lehet alkudni.
Nekem legalábbis sikerült.
Nekem legalábbis sikerült.
5 megjegyzés:
Ezúton szeretném megköszönni a zonerama praktikus bemutatását, amelyet valóban örömmel lehet használni (még akkor is, ha a képek online szerkesztése csak a fizetős programmal lenne lehetséges). A blog nélkül nem valószínű, hogy rátaláltam volna.
2017. február 13. 22:23Nekem is elegem van a Google fotóból! Nem sorakoztathatom az albumjaimat kedvem szerint (abc sorrendebe),Olyanokat csinál a képeimmel, amit én nem akarok stb. Ha az Ön által javasolt fotótárat használnám, akkor az albumok sorrendjét megválaszthatnám? Nekem ez nagyon fontos!
2017. július 14. 17:52Köszönöm a részletes magyarázatot!Annál is inkább, mert én nem tudok angolul és más tárhelyek sem érhetők el ezen a nyelven.
Köszönettel: Mogyorósi Istvánné e-mail: mogyimagdus@gmail.com
Igen, a Zomerama-ban mód van arra, hogy tetszés szerint rendezzük az albumokat! A 2.d. pontban olvasható, hogy a főalbumok (nálam ezek az éveket jelentik: 2015, 2016, 2017, stb) sorrendjét hogyan lehet megváltoztatni, A 4. pontban vége felé pedig a Főalbumban lévő albumok sorrendjének megváltoztatása olvasható.
2017. július 16. 9:29Van a Zonerama-ban ágási lehetőség, van-e, mint a Picasaban "jó napom van"?
2019. január 15. 19:43Nem tudok ilyenről.
2019. január 16. 13:13Megjegyzés küldése