Budapesti séták 2.

2025. március 19., szerda

 

Mostanában elég gyakran előfordul, hogy van egy-egy órám sétálni Budapesten. Nem készültem ezúttal sem fotózásra, de nem tudtam megállni, hogy mobillal meg ne örökítsek ezt-azt.

Budapest pedig ontja a témákat...

















Budapesti séták 1.

2025. március 18., kedd

 

Nem tervezek sorozatot csinálni Budapest szép házaiból, bár nyugodtan lehetne. 

Nemrég Budapesten az Október 6. utcán sétáltam keresztül, s a Hild térrel csaknem szemközt felfigyeltem egy gyönyörű régi bérházra, aminek a kapuja nyitva állt, így bepillantást nyerhettem a kertjébe. Mint az épület oldalán lévő tábla hirdette, a házat Hild József (1789-1867), neves klasszicista építészünk tervezte. Mint utánaolvastam, a bérház teteje 1880-ban leégett, s Weber Antal elképzelései szerint újították fel. 

Weber (1823-1889) magyar műépítészként  a 19. század végének jelentős alkotója volt, aki az eszetrgomi bazilika építésénél Hild keze alatt is dolgozott. Historizáló stílusú egyetemi középületeit a mai napig használják

Mivel fényképezőgép nem volt nálam, hát mobillal készítettem egy képet. Többre sajnos nem volt időm, pedig a ház megérdemelt volna egy alaposabb bejárást...

Gozsdu udvar és környéke

2025. március 11., kedd


Nemrég a Gozsdu udvar környékén múlattam az időt, s mivel fényképezőgép nem volt nálam, mobillal készítettem néhány képet. Jártam már erre korábban, s már akkor is megfogott a hely varázsa, különleges hangulata. Gondolom, este még érdekesebb lehet, vagy amikor a vásározók ellepik a félig zárt udvar folyosóját, de hétköznap, napközben is valami mélabús, ódon érzet lengi körül.

A környék: a Kazinczy utca és a Király utca másik oldala felé megbúvó házak is bővelkednek látnivalókban, nem véletlen, hogy a hely hideg téli napokon is tömve van külföldi turistákkal, s egymást érik a különböző nációjú csoportok idegenvezetéssel vagy anélkül.

 





 


 





 










 

2009 ·TiSza by TNB